Bezpłatne e-czasopismo dla naukowców, dydaktyków i doktorantów

Zapraszamy do subskrybowania i przeczytania wiosennego numeru PWN Nauka. Temat numeru – cyfryzacja nauki – nawiązuje do poprzedniego wydania, w którym mówiliśmy o jej globalizacji. Oba te aspekty łączą się ze sobą nierozerwalnie, odzwierciedlając ideę XXI wieku.
Prof. dr hab. Łukasz Sułkowski pisze o transformacji cyfrowej uczelni wyższych a dr Maja Jasińska-Łukasiak opisuje proces cyfryzacji biblioteki.
Czy umiemy już wykorzystywać AI w naszej pracy, na studiach i w nauce? Na te pytania odpowiada dr Dominika Kaczorowska-Spychalska, dyrektor Centrum Inteligentnych Technologii Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego. Ale na wszelki wypadek uczmy naszych studentów krytycznego myślenia, choćby poprzez zestaw ćwiczeń opracowanych przez dr Aleksandrę Monkos w artykule „Jak uczyć o fake newsach na studiach”.
Jak działa w praktyce rzetelny i transparentny proces publikacji naukowej w WN PWN? O tym przeczytacie w kolejnej odsłonie poradnika Publikuj z PWN.

Nowe wydanie - spis treści

  • Transformacja cyfrowa uczelni – Wyjaśnia naukowiec i praktyk, autor książek o tematyce, prof. dr hab. Łukasz Sułkowski – str. 3
  • Studiując z AI – O opisanie tego zagadnienia poprosiliśmy dr Dominikę Kaczorowską-Spychalską, dyrektorkę Centrum Inteligentnych Technologii na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego – str. 7
  • Cyfryzacja biblioteki – dobre praktyki – Swoimi doświadczeniami dzieli się z nami dr Maja Jasińska-Łukasiak – str. 13
  • Jak uczyć o fake newsach na studiach? Zestaw ćwiczeń z krytycznego myślenia dla wykładowców akademickich – autorstwa dr Aleksandry Monkos ze Stowarzyszenia Demagog – str. 22
  • Publikuj z PWN – jak prowadzimy autora przez cały proces wydawniczy – Każdy krok wydawniczy dokładnie opisany przez nasze wydawczynie z Działu Publikacji Zleconych PWN – str. 31
  • Książka od PWN – Fragment książki Ł. Sułkowskiego Zarządzanie uczelnią cyfrową. Między utopią wolności a dystopią władzy (PWN 2022) – str. 36

O PWN NAUKA

Wydawnictwo Naukowe PWN od początku swojej działalności realizuje misję rzetelnego dostawcy treści naukowych oraz innowacyjnych rozwiązań edukacyjnych dla środowiska naukowego. Uważnie obserwujemy i analizujemy zmiany  zachodzące w polskiej i europejskiej nauce. Naszym celem jest wspieranie pracowników naukowych, dydaktycznych oraz doktorantów. Chcąc być z Państwem w stałym kontakcie, stworzyliśmy w 2020 roku nowy fanpage na Facebooku, dedykowany tematyce naukowej i sprawom akademickim. Dodatkowo przygotowaliśmy nową odsłonę e-magazynu skierowanego do środowiska naukowego, który tak jak profil nazwaliśmy – PWN Nauka. Rozwijamy dobre praktyki i współpracę partnerską. Wykorzystujemy doświadczenie zdobyte w Niezbędniku Akademickim PWN. Zapraszamy Państwa do współpracy i lektury.

Zawsze wiarygodne informacje o nauce i szkolnictwie wyższym

Na bieżąco śledzimy wdrażanie zmian w szkolnictwie wyższym. Przybliżamy koncepcje ekspertów zajmujących się naukometrią, polityką naukową i rozwojem kompetencji. Dzięki współpracy z KRD oraz POLDOC trzymamy rękę na pulsie spraw doktoranckich.

Podpowiemy, jak skutecznie prowadzić badania naukowe

Na podstawie przykładów pokażemy, jak zorganizować odnoszące sukcesy zespoły badawcze. Pomożemy wybrać optymalne metody i narzędzia, a także podpowiemy skąd pozyskać finanse, jak wypełnić i rozliczyć wnioski. Przyjrzymy się najciekawszym projektom edukacyjnym, programom stypendialnym, grantom oraz dotacjom.

Zaplanuj z nami ścieżkę kariery i rozwiń swoje kompetencje pracy ze studentami

Przedstawimy najskuteczniejsze metody satysfakcjonującej pracy ze studentami. Pomożemy dobrać odpowiednią formę komunikacji i dostosować najlepszą ofertę oraz narzędzia przekazywania wiedzy. Dokładnie przeanalizujemy ścieżki rozwoju kariery w świecie akademickim, wskazując szanse i wyzwania zarówno dla pracowników dydaktycznych, naukowo-badawczych i doktorantów.

PARTNERZY

trenernauki.pl
kpk.gov.pl

Harmonogram wydań:

styczeń-marzec, kwiecień-czerwiec, lipiec-październik, listopad-grudzień

KONTAKT

Redakcja e-magazynu PWN Nauka to zespół ludzi dokładający wszelkich starań, aby w sposób rzetelny i profesjonalny dostarczać aktualne informacje, praktyczne wskazówki, przydatne narzędzia w pracy naukowej i dydaktycznej.

Współpracujemy z uznanymi autorami i konsultantami, których wiedza oraz doświadczenie gwarantują najwyższą jakość.

Jeżeli mają Państwo pytania lub propozycje współpracy, prosimy o kontakt na e-mail: pwnnauka@pwn.pl

Redakcja pwnnauka@pwn.pl.